Jak ošetřit ulomený zub?

Jak ošetřit ulomený zub? lis, 18 2023

Co to znamená mít ulomený zub?

Co je to pořádně za zážitek, když nám ulomí zub, že? Tedy, samozřejmě ne v tom smyslu, že je to zábava, ale spíše ve smyslu, že je to něco, o čem bychom měli mluvit. Ulomený zub je totiž vážnou záležitostí. Ať už se to stalo při hraní fotbalu, když jste se snažili otevřít lahev bez otvíráku (ano, vím, to jsme všichni udělali) nebo prostě z nějakého jiného důvodu, první krok by měl být vždy stejný: vyhledat zubního lékaře. Ale co když zubař není hned k dispozici? Jak se vypořádat s tímto nepříjemným úkazem? K tomu se dostaneme později.

Význam rychlé reakce

Rychlost je klíčem. Pozor, neříkám tím, že byste měli utíkat jako Forrest Gump, ale rychlá reakce na ulomený zub může znamenat velký rozdíl mezi zachováním a ztrátou zubu. Co tedy dělat? Pokud se vám podaří najít ulomený kus zubu, uchovejte ho. Pokud je zub úplně ven, pokuste se jej vrátit zpět na své místo. Je to lepší než ho nechat v kapse nebo...bože chraň...na podlaze. A nedotýkejte se kořenů zubu, jinak byste mohli poškodit buňky, které pomáhají zubu znovu se připojit ke kosti.

Jak zacházet s ulomeným zubem

Tak, máme tedy ulomený zub, nebo jeho část. Jak s ním nyní zacházet? Nebolí vás prsti, protože zhruba teď budete potřebovat jemné doteky. Ulomený zub by měl být manipulovaný velmi jemně a nikdy byste se neměli snažit vyčistit ho tvrdými předměty nebo drsnými prostředky. Nejsnazší je čistit zub mírným opláchnutím vodou. Ale pamatujte, nemyjeme ho jako běžný pohárek. Zub je delikátní a citlivý, takže buďte opatrní.

Zub v mléce

Jestli jste někdy slyšeli něco o ukládání ulomených zubů do mléka, pak máte pravdu. Mléko může být skvělým prostředkem pro udržení zubu mokrého. Víte, je to trochu jako vždy, když se snažíte udržet živý nějaký rostlinný řízek. No dobrá, možná to není úplně přesná analogie, ale čím méně se zub vysušuje, tím lépe. A mléko je k tomu docela dobré.

Kdy hledat pomoc

Jakkoli bych si přála být zubní lékařkou – pouze z důvodu, že bych asi měla méně problémů se svými zuby – nejsem jí. Jsem bloggerka, která o tom prostě hodně čte a snaží se porozumět tomu, co se děje. Takže kdykoliv se setkáte s něčím tak vážným jako ulomený zub, je čas hledat odbornou pomoc. Doma si můžete poskytnout první pomoc, ale definitivní řešení najdete u zubního lékaře.

Pohotovostní péče o zuby

Vyhledání zubního lékaře je zásadní, ale co když se to stane v noci nebo o víkendu, když je zubní ordinace zavřená? Že jste někdy slyšeli o zubní pohotovosti? I když to není něco, na co bychom chtěli spoléhat pravidelně, je to alternativa, když je zubní lékař nedostupný a váš zub potřebuje okamžitou pomoc.

Následná péče o zub

Hned jak vám zubař ošetří zub, je důležité se postarat o následnou péči. Víte, jak to chodí, 'prevence je lepší než léčba' a to platí i pro zuby. Pravidelné vyšetření zubařem, správná hygiena a přiměřené stravování jsou klíčové pro zdravé zuby.

Ústní hygiena

Ústní hygiena je důležitá. Ale další zlomený zub by vám měl poskytnout nějaký kontext, kolik je toho 'důležité'. Neberte to na lehkou váhu. Pravidelné čištění zubů, nitě, ústní voda – všechno má své místo a čas. Buďte opatrní s tím, jak se o své zuby staráte. Mají jich jen 32, takže je nechtějte plýtvat!

Dieta pro zuby

Výživa je také velká součást péče o zuby. Jídlo, které jíme, může mít velký dopad na naše zuby, a to jak pozitivní, tak negativní. Kyselé potraviny a nápoje mohou erodovat sklovinu našich zubů, zatímco některé potraviny mohou pomoci posílit naše zuby a dásně.

Prevence zlomených zubů

A nakonec, ale rozhodně ne nejméně důležité, je prevence. Ano, představte si, že mohli bychom se vyhnout zlomeném zubu úplně! No, možná ne úplně, ale s určitými opatřeními můžeme minimalizovat riziko. Až budete příště otevírat lahev zubem, vzpomeňte si na tenhle článek. Možná vás to odradí.