Jak si sám opravit zub?

Jak si sám opravit zub? lis, 30 2023

Co budete potřebovat k opravě zubu?

Usměváme se na naše okolí, žvýkáme s nimi obědy, večery po večeři je čistíme. Ano, mluvím o našich zubech. Dnes se budeme zabývat nestandartním tématem, jak si sám opravit zub. Víte, jak to říkají, "těžká doba chce tvrdé metody". Slídili jste někdy svou šikovnou zubařku a říkali jste si: "To zvládnu i já"? Já vím, že Lenka by odpověděla, že jsem šílený a radši by šla k profesionálovi, ale já o tom přemýšlím jinak. Ale pozor, než začnete s tímto dobrodružstvím, dejte si dobrou porci statečnosti, pár česnečeků pro štěstí a na stole nedejte nic jiného než čisté nástroje.

Výběr správného nástroje pro opravu zubu

Nemůžeme mít přece v rukou lžíci na zmrzlinu a dělat z ní zubařskou lžičku. Potřebujeme kvalitní nástroj. Nemám na mysli mechanický vrtačku ani svěrky. Existují speciálně navržené zubařské nástroje - sondu, zrcátko, kleště a pneumatický bór. Většinou jsou vyrobeny z nerezové oceli, takže se nemusíte bát o jejich hygieničnost. Lenka vždycky praví, že nejlepší je to nechat na profesionálech. Ale pokud si opravdu chcete zkusit opravit zub sám, měli byste mít tyto nástroje po ruce.

Sonda

Sonda je malý, špičatý nástroj, který zubaři používají k detekci kazových povlaků. Je nemožné, abych si bez ní vůbec představoval, jak zjistit, v jakém je můj zub stavu. Sondou můžete zjistit, jestli máte zubní kaz nebo zda jde jen o povrchovou skvrnu.

Zrcátko

Zrcátko je nezbytné. Kolikrát se snažíte nahlédnout do své ústní dutiny a stačí jen malá změna úhlu a už to nejde? Zrcátko vám pomůže vidět i těch několik posledních zubů vzadu, které jsou pro jazyk téměř nedosažitelné.

Kleště

Pokud by byla oprava zubu nemožná a jedinou volbou zůstává extrakce, kleště se stanou vaším nejlepším přítelem. Tyto kleště mají speciální tvar, který umožňuje pevný úchop zubu. Možná si pamatujete, jak vypadají kleště z osmdesátých let u vašeho zubaře. Ale nebojte, moderní verze je mnohem méně zastrašující.

Pneumatický bór

Na trhu najdete spoustu typů vrtáků, ale pro náš účel potřebujeme pneumatický bór. Tento nástroj je poháněný vzduchem a otáčí se rychlostí až 400 000 otáček za minutu. To by bylo něco pro Maxe, našeho psa, co vy na to?

Postup při opravě zubu

Bere to trochu času a odvahy vstoupit do ústní dutiny s něčím ostrým a kovovým, je to pravda. Ale nejprve musíte zkontrolovat, zda je váš zub skutečně poškozen. Tady přichází na řadu váš nový přítel - sonda. Opakovaným poklepaním a škrábáním povrchu zubu zjistíte, zda máte kaz nebo jen nevzhlednou skvrnu. Pokud zjistíte, že je to skutečný kaz, pak je čas si pohrát se svým novým pneumatickým bórem. Ale pozor, musíte se snažit vrtat co nejméně a co nejmělce, abyste nezranili živý zub, známý jako dřeň. Připomínám, že to je velmi bolestivá záležitost, pokud se vám podaří dosáhnout tam.

Kdy jít k zubaři

Myslím, že bychom měli také mluvit o okamžicích, kdy byste měli odložit svou zubařskou hrdinskou akci a podívat se na profesionální pomoc. Kdykoliv cítíte silnou bolest, která nereaguje na léky proti bolesti, měli byste okamžitě jít k zubaři. Pokud je problém takový, že nutně potřebujete absces, opět byste měli vyhledat profesionála. Další situace je, pokud máte podezření na infekci nebo absces v ústech - je velmi nezodpovědné riskovat rozvoj sepse nebo jiných systémových infekcí. A konečně, pokud máte pocit, že jste zaplaveni práci, kterou jste začali, je na čase jít k odborníku.

Odborníci jsou pro nás tu

Ať už si to chceme připustit nebo ne, odborníci jsou tu pro nás. Jistě, můžeme se pokusit opravit zub sám, můžeme to dokonce považovat za dobrodružné. Přesto musíme být realističtí a uznat, že některé věci by měly zůstat v rukou odborníků. Kdyby si každý opravoval své zuby, proč by pak zubaři strávili tolik let studiem a praxí? Rád bych zdůraznil, že toto je jen teoretický příhled, určený hlavně pro pobavení. Opravujte si zuby vlastními silami pouze v krajní nouzi a vždy s náležitou péči.

Závěrečné myšlenky

Přestože jsme se zasmáli a pokusili se zjistit, jak si opravit zub, musím zdůraznit, že samoléčení není zdravé ani bezpečné. Náš pokus může skončit mnohem horší situací, než kdybychom se z počátku rozhodli navštívit zdravotnického odborníka. Jen si vzpomeňte, jaký strach jsem měl, když se Max pokusil otevřít plechovku konzerv jen svými zuby. Měl jsem takový strach, že jsem okamžitě volal veterináři. Je jasné, že v těchto situacích nechceme riskovat naše zdraví. Takže jakmile dojdou všechny zásoby trpělivosti a odvahy, udělejte si laskavost a zajděte k zubaři.