Průvodce problémy se zuby: Zjištění a léčba prasklin

Průvodce problémy se zuby: Zjištění a léčba prasklin led, 7 2024

Co to jsou praskliny na zubech a proč vznikají

Když si řekneme praskliny na zubech, možná to zní docela dramaticky, jako kdyby se nám zuby doslova lámal kus po kusu. Ale nebojte, ve většině případů to není až takhle vážné. Prasklina na zubu může být tak tenoulinká, že si ji ani nevšimneme a neublíží nám. Ale někdy to může být signál, že s naším chrupem není něco v pořádku. Když se ponořím do toho, co způsobuje ty nešťastné prasklinky, nabízí se celá škála možností - od tvrdých potravin, přes zubečky nerozvážně použité jako nástroje, až po bruxismus, což je odborný termín pro křečovité stiskání a skřípání zubů, a v neposlední řadě i náhlé teplotní změny v ústech (třeba když se rozhodneme ochutnat něco hodně horkého a hned na to hodně studeného). Je to jako malovaný, že se ubohý zub nakonec ozve, že mu tohle pořádání je moc. Tak nebo tak – důležité je vědět, jak těm prasklinkám předcházet nebo jak na ně, když už se objeví.

A jak to poznáme?

Poznat prasklinu na zubu není vždy tutovka. Občas to vyžaduje skoro detektivní schopnosti, protože prasklina se často schová od pohledů a objeví se jako vrah z Agathy Christie – tichá a nenápadná, dokud se náhle nezableskne ve zvláštním světle zubního křesla nebo nezačne zákeřným způsobem reagovat na teplé nebo studené pocity v ústech. Někdy je jedním z prvních signálů nevysvětlitelná bolest při kousání, což ti může napovědět, že tam někde nějaká ta prasklina skutečně je. Ale nejlepší na světě je důkladná kontrola u stomatologa, který má k tomu ten správný radar – pardon, myslím rentgen a speciální vybavení, aby našel i ty nejmenší zakázané pády v chrupu.

První pomoc při prasklinách

Prasklinka na zubu se objevila a vy si tak trošku lámete hlavu, co s tím? První a základní radou je pochopitelně vyrazit za zubařem, ale co když zrovna není po ruce nebo se to stane uprostřed noci po bouřkovém pochodu s oblíbeným zmrzlinovým pohárem? První pomoc zahrnuje několik jednoduchých kroků, jako je vyhnout se žvýkání na dotčené straně nebo použití zubní pasty pro citlivé zuby, která může pomoci zklidnit nervové zakončení, jež vykukují ze svého skrýše při menším narušení ochrany (aneb praskline v zubu). Přiznám se, občas si připadám při těchto krocích jako Indiana Jones při hledání posvátného grálu, který by zaručeně umlčel tu malou odpornou bolest.

Moderní zubní techniky oprav

Pokud jde o opravy, naše drahé zoubky mohou být vděčné za moderní zubní techniky, které si umí poradit i s takovou průšvihem, jakým je prasklina. Dneska už zubaři mají k dispozici pokročilé materiály jako kompozitní pryskyřice a keramika, které vypadají jako pravý zub a chovají se skoro stejně. Když jsem u toho, tak vám prozradím, že Miloš – pardon, můj manžel – měl právě takovou zkušenost. Jeden z jeho zadních moudráků se rozhodl, že se osamostatní a začal praskat různými směry. Naše zubařka to zvládla úchvatně – taková moderní zubní restaurátorka! Zaplnila praskliny a zub zase mohl pokračovat v tom, co dělá nejlépe – kousání do dobrých jídel, samozřejmě.

Preventivní opatření

Uznejte, že prevence je ta nejpříjemnější část péče o zuby – dokud si občas někdo nevzpomene, že už zase vynechal nitění. Preventiva v oblasti prasklin na zubech zahrnuje tak různorodé aktivity, že by z toho šel udělat seznam aktivit jako z neobvyklého receptu - všechno od pravidelných návštěv u zubaře, přes změnu jídelníčku (sbohem láska mého života, tvrdé cukroví) až po relaxační techniky proti skřípání zubů v noci. Pro mě osobně je to už skoro jako malý rituál – ráno cvičení jógy, večer meditace a uprostřed všechno to pečlivé čištění a nitění, to vám teprve dá zabrat na flexibilitě prstů.

Čistota a hygiena ústní dutiny

To je jasné jako facka, že čistota a hygiena ústní dutiny jsou základ, a to nejen pro prasklinkové pacienty, ale pro všechny, co mají zuby a chtějí je mít ve výborné kondici. Vedle tradičního štětkování, nitění a používání ústní vody mám pro vás i jednu méně tradiční radu, kterou mi před lety prozradila babička. A sice, že kvalitní jídlo plné vitaminů a minerálů je pro zuby skoro jako kouzelný elixír. Takže, pokud chcete zářit nejen krásným úsměvem, ale i zdravím, nezapomínejte na ten brokolicový salát, protože dobré, že?

Návštěva u zubaře

Nu a samozřejmě, návštěva u zubaře je hojně populární činnost – no dobře, možná asi ne tak populární jako výpredaje v obchoďáku nebo domácí čokoládový fondue. Ale stejně, je to ta správná věc k udělání. Profesionál vás prohlídne, udělá vám panoramatický rentgen, a pokud se ukáže, že máte prasklinu, nabídne vám zákrok, který je úměrně léčebné potřebě. Já osobně se tomu vždycky snažím dívat přímo do očí a s hlavou vzhůru, protože zubaři jsou naši kamarádi – alespoň v tom zuboprávním světě.

Životní styl a správná výživa

Posledním, ale rozhodně ne méně důležitým bodem je naše celkové ohlednutí se za životním stylem a správnou výživou. S překvapením jsem zjistila, že to, jaký život vedeme, se vážně odráží na stavu našich zubů. Kdo by si pomyslel, že stres a nedostatek spánku mohou vést naše zuby až na prasklinu! Ač se to zdá neuvěřitelné, je to „zubní pravda“. Proto si dejme za úkol žít vyrovnaný a zdravý život plný spánku, minima stressu (i když ten někdy hledáme jako detektiv v té nejlepší detektivce) a samozřejmě hodně zeleniny a ovoce. Koukejte, mějme se rádi a mějme rádi i naše zuby!