Náhrady ztracených zubů: Moderní metody a rady pro krásný úsměv

Náhrady ztracených zubů: Moderní metody a rady pro krásný úsměv led, 11 2024

Proč je důležité vypadlý zub nahradit?

Když se vám vydá zub na samostatnou cestu stranou, nemusí to být jen estetická katastrofa násobená pocity, že už nikdy neotevřu ústa na veřejnosti. Kdepak, zoubek má ve vaší pusince mnohem důležitější roli než jen rozsvítit úsměv. A to i v případě, že máte pocit, že zrovna tenhle vám určitě nechybí, protože je někde vzadu a na něj nikdo nevidí. To by byla chyba! Výpadek zubu může vést k posunu ostatních zubů, změnám v skusu a dokonce k problémům s trávením, protože kdo správně nekousne, ten ani neokouše, praví moudrost lidová. Helena mi tedy i díky tomu přinesla zprávu, že už tu moji díru ve výloze pusy trpělivě ignorovat dlouho nemohu.

Ranní překvapení a telefonát

Jednoho krásného ráda jsem spatřil v zrcadle mezeru, kterou by obdivoval i hokejista po trefě pukem. Moje první myšlenka? Musím zapojit detektivní schopnosti a najít svůj utržený poklad. Po obsáhlé pátrací akci ale přišlo zdání, že vysvětlení 'snědl jsem ho ve spánku' bude asi to nejlepší, co dokážu nabídnout zubnímu lékaři. Tedy až ho najdu, protože když Helena spatřila mezeru, její výraz střídavě připomínal Banksyho graffiti a obrazeček překvapení ve výtvarné soutěží pro školáky. Bez okolků jsem tedy přiskočil k telefonu a rezervoval si rande s dentálním odborníkem.

Moderní možnosti náhrady zubu

Zubní medicína za posledních pár let pokročila neuvěřitelnými sedmimílovými kroky, a tak návštěva u zubaře už není jen o klasických můstcích a korunkách. Nejdříve jsem se potkal s pojmem 'implantáty'. To jsou v podstatě umělé zubní kořeny, které se chirurgicky zapustí do vaší čelistní kosti a koruna, která vypadá jako skutečný zub, se pak nasadí nahoře. Prý to má spoustu výhod, od přirozeného vzhledu, přes skvělý pocit 'jako svůj' až po fakt, že to lze vyčistit jako každý jiný zubík v hubě.

Zvolte správnou metodu pro sebe

Samozřejmě že každý kufřík má svůj koblih, a tak ne vždy jsou implantáty tím pravým řešením pro každého. Může hrát roli vaše zdravotní minulost, finanční situace nebo třeba skutečnost, že máte raději něco rychlejšího a méně invazivního jako třeba zubní můstek. To je jakési 'tríčko', které spojuje dva zuby po stranách prázdného místa a mezi nimi je pak umělý zub. A nezapomeňte na parciální snímatelné protézy, které můžete sundavat podle potřeby a mytí se slibem 'dokonalého hloubkového čištění', jak by se vyjádřil prodejce z teleshoppingu. Ale počkat, než vás napadne začít experimentovat s domácími metodami typu 'kolíček na prádlo jako dočasný zub', fakt se nad tím aspoň na chvilku zamyslete. A raději se rovnou poraďte s odborníkem! Tedy pokud vám záleží na tom, jak budete vypadat a jestli si nechcete přidělat ještě další problémy.

Dlouhodobá péče o nový zub

Ať už jsem se rozhodl pro implantát, můstek nebo protézu, přišel čas na dlouhodobou péči. Helena mi podstrčila zubní nit a elektročníček s poučením, že 'tím to ovšem nekončí, zlatíčko'. Musím uznat, žádná škoda, protože když máte chtě nechtě nový autodíl v hubě, chcete, aby vydržel a nezapadl do šuplíku s náhradními díly jako starý telefon. Čistota, pozornost k detailům a pravidelné kontroly u zubaře jsou klíčem k dlouhověkosti vašeho nového parťáka. Jejda, už se vidím, jak budu večer s elektrickým kartáčkem v akci jako Indiana Jones s bičem (neboli flossem) v zubních mezírkách.

Zajímavosti ze světa zubní medicíny

Nechci vás unudit jen suchými fakty, tak si trochu osvěžíme atmosféru pár perličkami ze světa zubní medicíny. Víte, že první zaznamenané použití dentálních implantátů se datuje až do roku 600 před naším letopočtem? A že vrtání zubů se ku prospěchu pacientů příliš nezměnilo po tisíciletí, dokud se na scéně neobjevilo elektrické vrtačka? Ano-ano, i zubní věda má své Indiana Jonesy. A mám pro vás ještě jednu kuriozitu - prý imlantáty mohou vydržet déle než vlastníci, takže jestli jste kdy chtěli zanechat stopu v historii, možná je tohle vaše nečekaná šance!

Pár slov na závěr

Co vám mohu na závěr poradit? Pokud se vám nějaký ten zoubek vytratí a nedá se najít, nezoufejte a nezačínejte rovnou shánět kapesní zrcadlo s nápisem 'Postavím je zpět do řady'. Moderní dentální medicína má naštěstí spoustu možností jak vám pomoci a vrátit váš úsměv zpět do plné parády. Já osobně jsem se rozhodl jít cestou implantátu a musím se pochlubit - výsledek stojí za to. Ani Helena už nemá pocit, že se směje Banksyho graffiti. Takže se rozhodně poraďte se svým zubařem, řekněte mu sbohem chrupu plného mezer a brzy zase společně rozsviťte svůj nejlepší úsměv na svět. A mimochodem, díky dobré péči o zub, už se nemusím bát otevřít ústa na veřejnosti ani o oslavě příští výročí s Helenou. A to je co říct!