Jak efektivně odstranit zubní plak: osvědčené metody a tipy

Jak efektivně odstranit zubní plak: osvědčené metody a tipy pro, 24 2023

Proč je důležité zbavit se zubního plaku?

Mluvíme-li o ústní hygieně, zubní plak je pojem, který se objevuje nejčastěji. A není to bez důvodu. Zubní plak, ten nepříjemný, lepkavý film, který se formuje na našich zubech, je plný bakterií, které mohou mít ničivý dopad na naše dentální zdraví. Co je v tom však tak zásadního, ptáte se? No, podívejme se na to trochu blíže. Když jíte, jistě si užíváte všechny ty lákavé chutě, ale zároveň poskytujete potravu i bakteriím usazeným ve vaší ústní dutině. Tyto bakterie se pak množí a produkuje se kyselina, která má na svědomí to, co známe jako zubní kaz. Pokud necháte plak nekontrolovaně narůstat, pravděpodobně se dočkáte i zánětu dásní, což je cesta, kterou nechcete jít. Představte si, že děláte všechno správně, čistíte si zuby dvakrát denně, ale přesto se zuby nějak nezdají být v pořádku. Z toho plyne, že problém může být ve způsobu, jakým plak odstraňujete. Tak tedy pojďme společně prozkoumat, jak můžeme plak vymanit ze svého úchylného objetí našich zubů.

Zubní kartáček: Váš dentální rytíř

Všichni známe onu starou dobrou písničku o čištění zubů nahoru a dolů, ale je to skutečně tak jednoduché? Ať už upřednostňujete tradiční ruční kartáček, nebo jste zastánci těch elektrických, základ je správná technika a disciplína. Vyvarujte se té mylné představy, že tvrdší štětiny jsou lepší. Spíše mohou poškodit dásně a odhalit zubní krčky. Měkký zubní kartáček a jemný, ale pevný tlak – to je cesta, jak se vypořádat s tím lepkavým společníkem, co se vám drží zubů. A nezapomeňte, že čištění zubů je maraton, nikoli sprint, a 2 minuty by měly být vaším standardem každé čištění. Jsou dny, kdy mám chuť kartáček jen tak mávnout a považovat to za hotovou práci, ale pak si vzpomenu, co vše může následovat. A už se zase pilně snažím čistit v každém koutku a zákoutí, kam se ale ten kartáček někdy fakt těžko dostává, že?

Tipy pro správné čištění

Začněte od zadních zubů a postupujte dopředu. Neopomeňte čistit i jazyk, na kterém se bakterie rády usazují jako studenti ve studentském městě. A co teprve mezizubní prostor! Právě tam se toho nasbírá nejvíce a tam už obyčejný kartáček nestačí. Takže za chvilku se podíváme, jak na to.

Mezizubní čištění: Váš tajný zbraňový arzenál

Pokud si myslíte, že jde jen o kartáček, jste na omylu. Mezizubní prostor je jako úzká ulička ve starém městě. Vypadá klidně a bezproblémově, ale když tam zaparkujete své jídlo, stane se noční můrou pro každého dentálního hygienistu. Zde vstupují do hry mezizubní kartáčky a dentální nitě. Možná to zní jako něco, co byste očekávali spíše někde v kovárně než ve vaší koupelně, ale věřte mi, že tyto malé pomocníky si zamilujete. Jsou jako váš osobní dentální voják, který propluje mezi zuby a odstraní vše, co by mohl váš kartáček přehlídnout. A nebojte se používat dentální vodu či ústní sprchu, které doslova vystříknou zbytky jídla a plaku jak z kanonu. Samozřejmě, že to někdy může být trochu nepořádek, obzvlášť když to Radim zkouší používat. Radim a ústní sprcha – to je příběh plný vody všude kromě v mezizubních prostorách.

Jak správně používat dentální nit?

Dentální nit – zní to skoro romanticky, že? Takové tančení s nití ve svitu koupelnových světel. Nicméně to není žádný valčík, spíše pečlivé loupání. Dejte si niti dostatek, máčkněte ji mezi prsty a s láskou ji provádějte mezi zuby do místa, kde se zub setkává s dásní. Ale pozor, nebude to vždy jako procházka růžovým sadem. Někdy to může trochu píchnout, ale to vám dá vědět, že jste na správném místě.

Zubní pasta: Můj nejlepší kamarád ve válce proti plaku

Ach, zubní pasta. Co bychom bez ní dělali? V obchodě na nás číhá celá police různých past, od bělicích, přes ty s kyselinou hyaluronovou, až po ty, které slibují, že vaše ústa přemění na portál do jiného, svěžejšího vesmíru. Ale když o tom přemýšlím, opravdu je třeba přepychovat se s pastou? Nejlepší je běžná pasta s fluorem, která posílí sklovinu a pomůže bojovat proti plaku. A ten pocit, když si po čištění projet organi.clock-cleaning completion-time--5Než se pohřížeme do dalších rad, pojďme si říct jednu věc – neměli byste používat příliš mnoho pasty. Trošku velikosti hrášku je více než dost. Příliš mnoho pěny ve vaší ústní dutině vám může znemožnit vidět, kam vlastně čistíte, a tedy se vypořádat s plakem účinně.

Nutriční stránka věci: Jídlo, které bojuje s plakem

Tak tedy, není to jen o tom, co děláte se svou zubní hygienou, ale také o tom, co cpete do sebe. Existuje několik hrdinů ve světě potravin, kteří vám mohou pomoci ve vašem nekonečném boji proti plaku. Fakt, sýr může být váš spojenec. Tvrdé sýry jako ementál či gouda, nejenže chutnají báječně, ale rovněž pomáhají neutralizovat kyseliny v ústní dutině a zpevňují sklovinu. Dále, jablka a mandle jsou dobří kamarádi pro vaše zuby díky tomu, jaké mají struktury, které podporují čištění zubů i přirozenou cestou. A samozřejmě, vyhněte se sladkostem jako čokoládě, bonbónům nebo sladkým nápojům, které jsou dopravní zácpou na cestě k zdravým zubům a úsměvu.

Správný jídelníček pro vaše zuby

Když sestavujete svůj jídelníček, zapomeňte na sladká lahodná pokušení. Soustřeďte se na pevnou stravu, která podporuje slinění. Například tvrdá zelenina jako mrkev či celer jsou skvělé pro mechanické odstraňování zubního plaku. A co teprve voda! Ano, obyčejná, nestojíčko chutnající voda je skvělá pro oplachování zbytků jídla a nečistot. A co je na tom nejlepší? Je bez cukru! Myslete na to, když budete mít chuť si vzít něco na zub.

Kontrola u zubaře: Proč je to tak důležité?

I když se domníváte, že jste mistři v čištění zubů, někdy není od věci navštívit profíka. Zubaři jsou jako detektivové – najdou plak i v těch nejtemnějších koutech vaší ústní dutiny a mají nástroje, kterými dosáhnout míst, která jsou pro vaši zubní nit nebo kartáček navždy ztracena. Navíc, pokud máte zánět dásní nebo jiný orální zdravotní problém, můžete si být jisti, že při pravidelné kontrole vám ho zubař odhalí dříve, než se z něj stane vážný problém. A i když vím, že návštěva zubaře může být méně příjemná než opulentní večeře, věřte mi, pohodlí a zdraví vašich zubů to stojí za to.

Co vám zubař může dát navíc?

Zubař není jen o vyčítání vaší snahy o čisté zuby nebo pouhém vrtání. Kromě důkladného čištění, dostanete od zubaře i fluoridační ošetření, které pomůže posílit vaši zubní sklovinu a zas bojovat proti zubnímu plaku. Zubař vám také může doporučit specifické produkty nebo postupy, které budou vyhovovat právě vašim dentálním potřebám. A kdo ví, možná vám doporučí i nějaké ty sýry, o kterých jsem mluvil dříve.

Domácí léčiva a přírodní soluце lázně

Můžete mít dokonce to štěstí, že vaše babička vám dala recept na domácí ústní vodu z bylinek, kterou si můžete vyrobit v pohodlí domova. Lidé si často pletou tyto receptury s nepotřebnými babičkovskými tradicemi, ale opak je pravdou. Například výplachy ústní dutiny s čajem ze šalvěje jsou známé pro své protizánětlivé účinky. A co si budeme povídat – ty přírodní výplachy voní úžasně. Je to jako dát vašim zubům dovolenou v přírodní lázeňské oáze.

Recept na přírodní ústní vodu

Nejedná se o žádnou alchymii. Stačí smíchat teplou vodu s pár kapkami tea tree oleje a máte přírodní ústní vodu, která působí antibakteriálně a protizánětlivě. Anebo si smí